Użytkowanie podłogi i parkietu

Parkiety i deski drewniane są podatne na zmiany klimatu w pomieszczeniu, w ktorym się znajdują. Optymalne warunki powinny oscylować w oklicy temperatury 20 stopni C i wilgotności względnej powietrza na poziomie 50%. Wtedy drewno deszczułek wykaże najlepszą wilgotność, ok. 9%. Należy dbać o to, aby nie przekroczyć tego poziomu.

Jeżli w danym wnętrzu mamy do czynienia z częstymi zmianami wilgotności na przestrzeni miesięcy i lat, najlepiej jest wybrać posadzkę z drewna o dłuższym czasie wymiany wilgotności, takiego jak dąb czy jesion (ok. 40 dni).

Kiedy w pomieszczeniu mamy do czynienia z dużą wilgotnością powietrza, drewno zaczyna pęcznieć, natomiast przy zbyt suchym powietrzu drewno oddaje wilgoć, kurcząc się i doprowadzając do pojawienia się szczelin pomiędzy elementami. Należy pamiętać o przestrzeganiu zasad dotyczących przechowywania, montażu oraz użytkowania desek, a także o kontroli wilgotności powietrza w konkretnych pomieszczeniach, stosując osuszacze bądź nawilżacze.

Kiedy na powierzchni pojawią się widoczne defekty, rysy, pęknięcia lub szczeliny, konieczne jest cyklinowanie parkietu i podłogi. Zapraszamy do współpracy. Pomożemy Państwu przywrócić posadzce pierwotny, elegancki wygląd.